Elektrický náboj
Elektrický náboj je fyzikálna veličina, ktorú označujeme znamienkom Q. Vyjadruje veľkosť schopnosti pôsobiť elektrickou silou. Jednotkou elektrického náboja je coulomb – C.
Ak má teleso elektrický náboj, hovoríme, že je zelektrizované alebo elektricky nabité.
Vlastnosti elektrického náboja:
- ak je teleso elektricky nabité, pôsobí na iné telesá silou.
- elektrický náboj môžeme preniesť z povrchu jedného telesa na povrch druhého telesa.
- elektrický náboj sa v telese môže premiestňovať. Ak sa v látkach premiestňuje ľahko, ide o vodiče, ak sa nepremiestňuje látky, nazývame izolanty.
- existuje kladný a záporný náboj.
- telesá s rovnakými nábojmi sa odpudzujú, telesá s rôznymi nábojmi sa priťahujú.
Video popisujúce elektrický náboj:
Encyklopedie - Elektrický náboj.mp4 (2051459)
- elektrický náboj je deliteľný až po elementárny náboj. Elementárne kvantum: e = 1,602177.10−19 C.
- nositeľmi elektrického náboja v atóme sú protóny ( kladný náboj) a elektróny (záporný náboj). Elementárny náboj protónu je e = 1,60217710−19 C a elektrónu e = -1,60217710−19 C. Sú rovnako veľké, líšia sa len znamienkom. Elementárny náboj nemožno ďalej deliť.
- atóm tvorí sústavu kladného náboja – v jadre a záporného náboja – v elektrónovom obale. Kladný náboj sa číselne rovná zápornému náboju, a preto je atóm navonok elektricky neutrálny.
- elektróny v elektrónovom obale sú viazané elektrickými silami ku kladne nabitému jadru. Atóm je schopný elektróny prijímať aj odovzdávať v záujme vytvorenia stabilnejšej formy. Ak atóm elektrón odovzdá, vzniká kladne nabitý ión – katión. Ak atóm elektrón príjme, vznikne záporne nabitý ión – anión.
- dobrú elektrickú vodivosť zabezpečujú elektróny najviac vzdialené od jadra – voľné (valenčné) elektróny. V štruktúre kovov vytvárajú elektrónový plyn, ktorý zodpovedá za vodivosť kovov.
- ak o seba trieme dve telesá, nastáva takzvané zelektrizovanie telies. Je to spôsobené premiestňovaním elektrónov z jedného telesa na druhé. Napríklad ak trieme balón o vlasy.
- v izolovanom nenabitom kovovom vodiči nastáva pohyb voľných elektrónov, ak do jeho blízkosti priblížime elektricky nabité teleso. Na strane izolovaného vodiča, ktorá je bližšie k elektricky nabitému telesu, prevláda opačný elektrický náboj, a na druhej, vzdialenejšej strane prevláda rovnaký náboj. Vo vnútri vodiča sa nevytvára elektrické pole. Po ustálení pohybu elektrónov nastáva elektrostatická indukcia (elektróny sa už v telese ďalej nepremiestňujú).
- pre izolovanú sústavu telies platí zákon zachovania elektrického náboja:
„V elektricky izolovanej sústave telies je celkový náboj stály. Elektrický náboj nemožno vytvoriť ani zničiť.“
Elektrický náboj - video.
https://www.youtube.com/watch?v=Yt8OeFcCeyc&sns=em